درباره ری‌دیزاینز

اینجا کجاست؟

ری‌دیزاین، باز طراحی، بازسازی، طراحی مجدد یا هر چیز دیگر، فقط یک بلاگ ساده است که بیشتر به طراحی اینتراکتیو،طراحی وب‌، رابط کاربری، تجربه کاربری، هویت های بصری و … می‌پردازد یا حداقل سعی می‌کند بپردازد.

به تازگی جسته گریخته ترجمه را شروع کردم، هدف  از راه اندازی این بلاگ به هیچ وجه بیز پلن نبوده… اگر هم بگویم که فقط می‌خواستم که علم گران‌بها و پر بار خود را به اشتراک بگذازم و…؛ باید گفت که تمام و کمال هم این طور نیست، بیشتر بخاطر این بود که خودم را مجبور به مطالعه بیشتر کنم و هدفم این هست که خود بتوانم بیشتر یاد بگیرم، و اگر از این اتفاق کسی بتواند چیزی یاد بگیرد که فبه المراد… مفید واقع شدن این مطالب و انتشار آنها باعث افتخار من هست.

تقریبا اکثر مطالبی که مطالعه می کنم از مجلات adweek و creative bloq و بلاگ سرویس invision هستند، ولی خب سعی می‌کنم مجلات و بلاگ های متنوعی را دنبال کنم. به مباحث ری‌دیزاین علاقه زیادی (که البته اصلا از نام بلاگ مشخص نیست!) دارم و سعی می‌کنم درس‌های زیادی از ری‌دیزاین ها بگیرم.
دسته هایی که روی ترند ها و مد هایشان در حال حاضر متمرکز هستم بیشتر رابط های کاربری و برندینگ هست.
در برخی جاها فکر می‌کنم که در برگردان برخی از واژه ها را به فارسی قابل فهم (که الحق کار دشواری است) ضعیف باشم، فلذا بر آن شدم صفحه ای جداگانه بسازم که در آن درباره واژه ها و واژه شناسی  صحبت کنیم، که صد البته نظرات شما در آن صفحه بسیار تاثیر گذار تر از نوشته های من من خواهد بود.
من باب راه اندازی اینجا از خیلی‌ها کمک گرفته شد، یکی از تمرینات دیگری که می‌خواستم با راه اندازی ری‌دیزاین انجام بدهم تمرین رعایت کپی رایت بود:

تم یا پوسته اصلی

تم اصلی ری‌دیزاین یکی از تم های بسیار ساده و جمع و جور وردپرس بود که توسط Anbian طراحی و پیاده سازی شده، که تقریبا تر و تمیز پیاده سازی و کد شده بود و توسط یک آماتور (یعنی بنده) راحت فارسی شد. این پوسته را می‌توانید از اینجا دانلود کنید و مشخصات آن‌را از اینجا ببینید.

تایپوگرافی

برای فونت اصلی سایت از تایپ فیس زیبای وزیر استفاده شده که به همت صابر راستی کردار مهیا شده است که از این طریق می‌شود به نوعی از ایشان و زحماتشان قدر دارنی کرد. (صفحه اصلی پروژه فونت وزیر)(دانلود آخرین نسخه فونت وزیر)
برای آیکان ها نیز بیشتر از مجموعه Font Awesome استفاده شده است. که توسط Dave Gandy  طراحی شده و توسعه یافته است. (صفحه میانبر آیکان‌ها)(دانلود فونت)
برای لوگوتایپ ری‌دیزاینز نیز از تایپ فیس Montserrat استفاده شده است، تحت لیسانس SIL Open Font License v1.10. (این مجوز اجازه استفاده غیرتجاری از فونت را به علاقه مندان داده است) که توسط Julieta Ulanovsky طراحی شده است. من با این فونت در مجموعه فونت های گوگل آشنا شدم که بسیار تایپ فیس مینیمال و زیباییست.

تصاویر

تصاویر استفاده شده در مطالب بلاگ به صورت جداگانه هر کدام دارای کپی‌رایت مجزا می‌باشد که سعی می‌شود در همان مقال کپی‌رایت ها به صورت تمام و کمال رعایت شود.

برای راحت شدن کار خودم در حال حاضر پلاگین های مختلفی را آزمایش می کنم که فعلاً برخی از آنها؛ اینها می‌باشند:
از پلاگین Image Watermark برای الصاق واترمارک یا نشانه روی عکس های بلاگ استفاده می‌شود که توسط  dFactory توسعه یافته شده است.
از نسخه‌های رایگان پلاگین addthis برای ایجاد دکمه های انتشار شبکه های اجتماعی استفاده شده که کاری است از تیم addthis.
از نسخه رایگان پلاگین yoast برای بهینه سازی بلاگ استفاده شده، که البته هنوز دقیق نمی‌دانم چطور باید از آن استفاده کنم! صفحه اصلی توسعه دهنده این پلاگین را از اینجا می‌توانید ببینید.
برای فشرده سازی و بهینه سازی تصاویر پلاگین Tinypng که یکی از سرویس های شاهکار voormedia را در حال آزمایش هستم. امید است که کار کند و مفید واقع شود.
برای بالک میل در حاضر دو سرویس MailChimp و SparkPost را در حال آزمایش هستم! که به زودی یکی از آنها به عنوان تامین کننده سرویس ایمیل انتخاب خواهم کرد که هنوز معلوم نیست.

راستی، سلام؛ خیلی خلاصه سجاد رودباری هستم، طراح رابط و تجربه کاربری وب و موبایل…