افزایش بهره وری

بهره وری: ۷ رفتاری که آن را به طرز وحشتناکی بالا می برد

بهره وری ؛ یعنی حرکت هدفتمند و ممتد به سمت مسیر دلخواه …

بهره وری به معنا انجام سریع کار ها نیست . شما می توانید یک عالم کار را انجام دهید بدون اینکه ذره ای به ایده آل خود نزدیک شوید . خیلی از ماها با این روش زندگی می کنیم . ما درحال فشار آوردن به خودمان هستیم انگار که یک ورزش را میخوایم با میلیون ها هدف مختلف انجام دهیم . جامعه ما در حال غرق شدن در این سبک از انجام کارهاست؛ حال آنکه مدت زیادی برای مفید بودن و  زندگی برایمان باقی نمانده …

آدم هایی که بهره وری بالایی دارند ، عادات و رفتار هایی داردند که ۷ مورد از مهم ترین آنها را با هم مرور می کنیم . در ادامه با ما باشید…

۱ – آنها اصلا توجه ندارند که دیگران چکار می کنند

خیلی از ماها اکثر زمانمان را صرف مشاهده و قضاوت دیگران می کنیم؛ با هدف کپی برداری و در بهترین حالت اقتباس و الگوبرداری . یا مقایسه و رقابت . این موراد اکثر دستاوردی خوبی چه از لحاظ حسی و روحی و چه از لحاظ بهره وری برایمان نخواهد داشت .

در سمت مقابل آدم هایی که بهره وری بالایی دارند زمان بسیار کمی را صرف این نگرانی می کنند که دیگران دارند چه کار می کنند . رقابت آنها در شروع و انجام دادن است . آنها به این موضوع مانند یک «حواس پرتی» نگاه می کنند . چیزی که مزاحمت انجام کارشان است . آنها همیشه دست به کار شده و پیش می روند .

۲ – آنها اصلا توجه ندارند که دیگران چه فکری می کنند

اینکه دیگران چه فکری می کنند به ما اصلا مربوط نیست . (امی هَتوانی)

اکثر مردم اغلبا در این ترس که «دیگران درباره آنها چه فکری می کنند» زندگی می کنند! اینها تلاش می کنند بهترین باشند ، تلاش می کنند دوست داشته شوند و … . درحالی که ناخواسته فقط خود را آسیب پذیرتر می کنند . که بتوانند صادق بوده خود واقعی شان باشند .

افراد بهره ور(!) کاملا خود را از این داستان ها بیرون می کشند . در عوض آنها کارخودشان را برای دل خودشان می کنند . هر کسی خارج از دایره مخاطبانشان؛ برایشان وجود خارجی ندارد . مخالفین و منتقدان؛ دوست داشتی اند نه دارت …!

۳ – اما آنها شدیدا به افراد دور و بر اهمیت می دهند

با وجود اهمیت کمی که برای این که «دیگران درباره ما چه فکری می کنند» قائل هستند؛ افراد بهره ور شدیدا به فکر دیگران و اطرافیان هستند . آنها عاشق بشریت اند . در هر فرد یک پتانسیل لایتناهی برای جهان پیرامون خود وجود دارد . وقتی آنها به یک فرد دیگر نگاه می کنند ، آنها یک انسان را می بینند؛ نه یک شئ . آها حس دارند؛ واقعی هستند؛ نه یک رول تأتر . افراد بهره ور آدم های دلسوزی هستند . با افراد پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند . آنها اجتماعی هستند . عشق و حس در آنها تاثیر گذار است و کسانی که برایشان کاری انجام داده اند را تحت تاثیر قرار می دهند .

۴ – آنها منتظر نمی مانند

اکثر ماها صبر می کنیم . باور کردیم که می توانیم وقتی شروع کنیم که پول ، وقت ، رابطه و مجوزهای لازم را داریم . وقتی می خواهیم شروع کنیم که درصد ریسک به پایین ترین حد خود برسد و در امن ترین موقعیت ممکن شروع خواهیم کرد . اما افراد بهره ور اینگونه نیستند .

افراد بهره ور سال پیش شروع کرده اند . آنها حتی چندین سال قبل از اینکه بدانند دقیقا دارند چکار می کنند شروع کرده اند . آنها قبل از اینکه پول کافی را داشته باشند شروع کرده اند . آنها قبل از اینکه جواب همه سوالات را بدانند شروع کرده اند . آنها زمانی شروع کردند که هیچ کس باورشان نداشت . تنها جوازی که آنها نیاز داشتند؛ صدای درونشان بود که میگفت باید به جلو حرکت کرد؛ و همین آنها را به جلو برد .

۵ – آنها همزمان با انجام کارشان؛ یاد می گیرند

تئوری ها می تواند افراد را از اهداف دور و دور تر کند. بجای جلسه و کارگاه و کلاس و آموزش های صرف ؛ خودتان را در وسط معرکه قرار دهید و تا می توانید با آن رو به رو شوید . این کاری است که افراد بهره ور (!) انجام می دهند . آنها از لاک خود بیرون می روند و تمرین میکنند.

وقتی که بیشتر مردم درحال خواندن ، فکر کردن و رویا پردازی هستند. افراد بهره ور آن بیرون دست به کار شده اند . هدف فرا گرفتن همزمان با خروجی است . افرادی با بهره وری پایین میخواهند هر موقع که یادگیری شان تمام شد دست به کار شوند . خب ؛ یادگیری پایانی ندارد.

۶ – آنها از موقعیت های فعلی لذت می برند و در لحظه زندگی می کنند

وقتی کسی از شما می پرسد که «خب، بعدش چی؟» به هدف اینکه «چجوری میخوای بهترین باشی؟» شما مجبور نیستید که حتما جوابی براش داشته باشید. جواب شما می تونه این باشه «اینجوری» ؛ و ادامه زندگی… زندگی شما حتما نباید یه داستان تاثیر گذار یا یک سری دستاورد و موفقیت مناسب صفحه مجلات باشه! رایان هالیدی

در خاطرات افراد بهره ور رد پای لذت زندگی قطعا پیدا خواهد شد . آنها همیشه منتظر قسمت بعدی زندگی شان نیستند . آنها با همان جایی که درحال حاضر هستند خوشحالند . افرادی با بهره وری پایین همیشه منتظر فارق التحصیل شدنشان یا پیدا شدن سرمایه گذار هستند . زندگی آنها را همواره پس می زند و هیچوقت به تجاربی که می خواهند دست پیدا نخواهند کرد .

۷ – آنها دائما زار و زندگی خود را پاره پاره می کنند!

شما نمی تونید همیشه قابلیت های بالقوه هر چیز بی اهمیتی را تخمین بزنید! – Greg McKeown

آخرین نکته (که قطعا کافی نخواهد بود) این است که افرادی با بهره وری بالا دائما کمد خود را مرتب کرده و اضافات را دور می اندازند! آنها کاملا مینیمال زندگی می کنند . وقتی زندگی شان شلوغ بی نظم شد به جای آنکه خرت و پرت به زندگی شان اضافه کنند؛ یک قدم به عقب بر می گردند و چیز های غیر ضروری را حذف می کنند. آنها تقریبا به همین چیز «نه» می گویند. اگر آنها تعهدات و قرارهای اضافی و غیر ضروری در آینده دارند، کنسلشان می کنند. زندگی آنها سبک و ساده و به سمت هدف است.

القصه اینکه بهره وری این نیست که «چه انجام می دهید»،‌ این است که «که هستید؟». بیشتر درباره روش زندگی است، نه طرفند های زندگی. شما همه طرفندها را می توانید یاد بگیرید،‌ هر چقدر که بخواهید ولی فقط یک سری اصول اساسی می تواند زندگی شما را جا به جا کند.

مطلبی که در بالا خواندید نوشته بنجامین پی. هاردی در وبگاه مجله inc. بود.

 

حقوق تصویر: Nicola Fioravanti

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.